Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzümün sağlık açısından çok faydası vardır. Üzümün kansere karşı korur, stresi azaltır, cildin yaşlanmasını geciktirir. Üzüm; A vitamini, B1 vitamini, C vitamini, E vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor gibi vitaminler ve mineraller yönünden zengin bir besindir.

Üzümün en önemli özelliği, çok güçlü bir anti-oksidan olmasıdır. E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazla anti-oksidan özellik göstermektedir. Bilinen tüm meyveler içinde en güçlü anti-oksidandır. Bu yönüyle de kansere karşı korur. Birde siyah üzümün kabuğunda ve çekirdeğinde anti- kansorejen ve anti-oksidan özellik taşıyan maddeler vardır bu maddeler beyin hücrelerini korur.

Üzüm kalp ve damar sağlığı içinde çok faydalıdır. Yüksek kolesterol problemi olan kişilere kolesterol düşürücü olarak tavsiye edilmektedir. Kan damarlarını ve kılcal damarları güçlendirir damarları korur.  Damar sertliğini önler hem kalp krizi riskini hem de yüksek tansiyonu azaltır.

Üzümün Hazmı kolaylaştırıcı ve kabızlığı giderici etkisi de vardır. Üzümün, taze olarak günde bir kase veya  kuru olarak 1 kahve fincanı kadar yenmesi, yorgunluğun gitmesine ve stresin azalmasına yardımcı olur.

Üzümde bulunan maddeler cildin dokularını korur ve erken yaşlanmayı önler, cildin sıkılaştırır cildin güzelleşmesini sağlar.

Üzüm saç hücreleri üzerinde de etkilidir. Saçın uzamasını sağlar saç hücrelerinde de artış sağlar.

Üzüm çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunları içinde faydalıdır. Üzümün içerisinde anti-oksidan ve demir içeriği çoktur bu nedenle yorgunluğu giderir ve unutkanlığa karşı da koruyucudur.Üzüm yemek C vitamininin etkisini de artırır. Kan yapar kansızlığa çok iyi gelir. Kansızlık problemi olan kişiler ayrıca üzümden yapılan pekmez ve de üzüm suyunu tüketirlerse bu sorunlarından da kurtulurlar.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz