Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

Salatalık sağlığımız için önemli bir besindir. Salatalığı genelde çiğ olarak yeriz ve salatalarda kullanırız.

Salatalıkta A, C,E ve K vitaminleri bulunur, ayrıca protein, diyet lifleri, folat, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin, sodyum, potasyum vardır. Bunun yanı sıra salatalık içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, çinko gibi değerli mineraller bulundurur.

Salatalığının bilhassa cilde büyük faydaları vardır içerisindeki lifler sindirim sistemi bağırsak ve mide için önem taşır. Böbrek için de salataklık oldukça faydalıdır.

Sinir sistemi içinde etkili bir besindir salatalık, beyin fonksiyonlarının düzenli çalıştırır, kansere düşme riskini azaltır. Salatalık düzenli olarak tüketildiğinde çokça faydası vardır ve faydaları şöyledir;

Salatalık kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Kan hücreleri için de faydalıdır. Pankreas kanserine düşme riskini azaltır.

Kötü nefes ağız kokusunu yok eder ve diş sağlığını korur. Zayıf olan diş etlerini güçlü yapar. Beyin üzerinde olumlu faydası bulunur, baş ağrısını zaltabilir.

Salatalık kemik sağlığını korur iskelet için faydalı bir besindir.İçerisindeki K vitamini kemikler için büyük önem taşır. Alzheimer hastalığına düşme riskini azaltır. Bakır yönünden de zengin bir besin olan salatalık beyin sağlığını korur.

Bunun yanı sıra Salatalık etkili bir antioksidandır metabolizmayı ve savunma sistemini desteklediğinden dolayı hastalanma riskini azaltır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz