Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın Faydaları Nelerdir?

Mısırın içinde bulunan vitamin ve mineraller yönünden sayısız faydaları bulunur. Mısır potasyum deposudur, içerisinde çokça karbonhidrat vardır. Protein açısından da zengindir.Kalsiyum Magnezyum ve demir içerir. Mısır da B-6 ve B-12 vitaminleri de bulunmaktadır.

Mısırın sağlık açısından faydaları şöyledir

Sindirim Sistemi İçin faydalıdır: Mısırda lif ve diyet lifi  bulunur. Bundan dolayı kolesterol emilimine faydalı olur bağırsak sendromu, ishal gibi sorunlara engel olur.  Bunun yanında bu özelliğinin yardımıyla kabızlık gibi problemleri de ortadan kaldırır, dışkının dışarı atılmasını sağlar ve de kilo vermeye yardımcı olur. Mısır kabızlık, hemoroid problemleri ve kolon kanserini önlemeye yardımcı olur.

Anemiyi Kansızlığı Giderir: Aneminin en büyük sebeplerinden biri B12 ve folik asitlerin vücutta yetersiz olmasıdır.  Mısır kanımızda çok büyük bir vazifeyi yerine getiren kırmızı kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu temel besinleri de sağlar. Ve anemi hastalığının nedeni olan demir eksikliğini giderir.

 Enerjiyi Arttırır: Mısır enerjiyi, içerdiği yüksek orandaki karbonhidratlar nedeniyle verir. Mısır beyin ve sinir sistemi sağlığını korumada büyük rol oynar. Mısır sindirim sistemi ve bağırsak sağlığını da korur. Mısırda Karbonhidrat bulunduğundan dolayı, enerji depolamak için sporcular çokca tüketirler.

 Kilo Vermeye Yardımcı Olur:  Mısır kilo problemi yaşayan kişiler için harika bir besindir. 1 bardak mısırda 130 kalori vardır. Sindirim sistemini, bağırsak hareketlerini canlı tuttuğundan dolayı kilo vermeye yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korumaya yardımcı olur: Mısır beta-karoten içerir daha iyi bir görme sağlar bunun yanı sıra A vitamini içerir.Bu vitamin nedeniyle mısır uzun vadede gözü sağlığını korur.

 Hamilelikte Faydalıdır: Folik asit bakımından zengin olan mısır, hamileler için oldukça faydalıdır. Anne ve bebeğin sağlığı için hamilelik boyunca annenin mısır tüketmesi tavsiye edilir.

Alzheimer Hastalığını Önlemeye yardımcı olur:  Mısırın enerji vermenin yanı sıra beyin ve sinir sağlığı için de büyük faydaları vardır. Yaşlılığa bağlı meydana gelen zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.  Alzheimer hastalığına neden olan maddelerin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz