Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Biberin 6 Faydası

Biberin 6 Faydası

Bilindiği üzere berin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitler Kırmızı biber, karabiber, çarliston biber, yeşil biber vb… şeklinde sıralanabilir. Biz bu konuda genel olarak biberin faydalarında maddeler halinde bahsedeceğiz.

Biberin Faydaları

Biberin bir çok faydası vardır. Tabi ki tek başına tedavi için yeterli olmayacaktır. Ancak aşağıdaki maddelerden yola çıkacak olursak örneğin hafıza güçlüğü yaşayan bir kimsenin biber tüketmesi hafızasının kuvvetlendiğini görecektir. Ancak hafıza sorunu tamamen çözülecek demek gerçekçi bir yaklaşım olmayacaktır.

1.Biber Hafızaya İyi Gelmektedir

Biber çeşitleri,karnosik asit” içermektedir ve bu asit, hafızaya ve dolayısı ile beyin sağlığına yardımcı olmaktadır. Bu konuda yapılan birçok araştırma biberin hafızayı güçlendirdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle çocuklara biberi sevdirmenin çok önemli olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bununla birlikte biberi düzenli tüketen insanların yaşlılık döneminde  unutkanlık ve parkinson hastalığı gibi rahatsızlıklara az rastladıkları görülmektedir.

2. Biberin Sindirim Sistemine Faydası

 Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan biber ailesi, kabızlık, gaz, mide bulantısı, kabızlık gibi sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle biber çayı tüketmek faydalı olmaktadır.

3.Biber Bağışıklık Sistemine Faydalıdır

 Biber Bağışıklık sistemini desteklemektedir ve vücudun direncini arttırmaktadır. Biber ailesi önemli bir antitoksindir. Bu nedenle kış aylarında yaygın olarak yaşanan üşütme, nezle, grip gibi hastalıkların vucüda bulaşmasını engellemektedir.

4.Biber Öksürüğe İyi Gelir

 Şiddetli öksürüğe karşı bala bir miktar biber tozu katarak tüketmek iyi gelir. Biber ve bal doğal antibiyotik özelliğe sahiptir. Bununla birlikte bünyede ısı üretirler. Böylece biber kolay bir şekilde öksürük ve soğuk algınlığı hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar.

5.Biber Kalp Sağlığını Korumaktadır

 Biber Vücutta yer alan fazla sıvının giderilmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısı ile bu durum kalp sağlığı içi çok önemlidir. Zira vücutta yer alan fazla su miktarı kalbi tehdit etmektedir. Bu nedenle vücudun aşırı sıvı toplanmaması için özellikle biber tüketimi ve bu biberler içinden beyaz biberi tercih etmek önem arz etmektedir.

6.Biber Kanser Tedavisine Yardımcı Olmaktadır

Dünyaca ünlü Nottingham Üniversitesi ve Amerikan Kanser Araştırma Derneği  özellikle beyaz biberin kanser hastalıklarına iyi geldiğini belirtmektedirler. Bir çok yürütülen çalışmalarda  beyaz biberin içerisinde bulundurduğu Kapsaisin maddesinin vücutta yer alan kanserli hücreler ile savaştığı ve etkili olduğu açıklamıştır. Bununla birlikte biberin prostat kanseri tedavisi gören kişilerinde tüketmesinde uzmanlar fayda görmektedirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz