Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Basuru Olanlara Tavsiye Edilen Yiyecekler

Basuru Olanlara Tavsiye Edilen Yiyecekler

Aşağıdaki yazımızda, doktorların basur ağrısı olan kişilere önerdiği yiyecekleri açıklıyoruz. Bu sayacaklarımızı listenize koyarak sindirimi kolaylaştırır aynı zamanda kabızlığı da önleyebilirsiniz.

Yoğurt Yada Kefir Basura iyi gelir: Yoğurt ya da kefir, yiyeceklerin sindirimine faydalı olduğundan dolayı basur sorunu yaşayanlara tavsiye edilen yiyecekler içinde birinci sıradadır. Bağırsaklarda bulunan iyi bakteriler çoğaldığında midede tam manada sindirilmeden bağırsaklara gelen yiyeceklerin parçalanışı kolay olur ve kişide kabızlık olasılığı az olur.

Meyve- Sebzeler de Basura iyi gelir: Kabız olunduğunda tuvaletinizi yapmaya çalıştığınızda zorlanma olur ve bu zorlanmalara bağlı olarak damarlarınızda normalden fazla bir baskı olur, bundan dolayı basur ağrıları şiddetlenir vede kanama olabilir. Taze olan meyve yada sebzeler bağışıklık sistemimizi güçlendirir, lifli yani posalı olduklarından sindirimimize destek olur ve kabızlığı önlerler.

Gıdalarda bulunan lifler de Basura iyi gelir: Lifler bağırsağımızı hareketlendirir, ve dışkıyı yumuşak yapar ve zorlanmadan vücuttan atılmasına yardım eder.

Lif yönünden zengin olan meyve ve sebzeler şunlardır: Elma- armut- avokado-enginar- bezelye- brokoli, koyu ve  yeşil olan yapraklı sebzeler ve de fasulye bu saydığımız meyve ve sebzeler basura iyi gelmektedir.

Tahıllar da Basura iyi gelir: Kepekli olan tahıllar, bol besin değerlerinin yanı sıra lif ve protein içerirler sindirimi kolaylaştırıp basurun sebep olduğu sorunları ortadan kaldırmaya yararlar. Sağlıklı sindirim için düzenli bir şekilde tuvaletini yapabilmek için doktorların tavsiye ettiği günlük alınması şart olan lif miktarı yaklaşık olarak 20-35 gramdır.

Lif yönünden zengin olan gıdalar şunlardır: Yulaf ezmesi, kahverengi olan pirinç, kepek ekmeği, tam buğday içeren ekmek lif yağsız olarak patlamış mısır.

Sıvı Tüketimi de Basura iyi gelir: Basurdan korunmak ve basur olmamak için çokça sıvı almalısınız. Suyun yanı sıra sindirimi kolaylaştıran bitkisel olan çayları, lifli olan sebze yada meyve sularını içebilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz