Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Nisan 2017

Basuru Olan Kimse Hangi Gıdaları Tüketmelidir?

Basuru Olan Kimse Hangi Gıdaları Tüketmelidir?

Yiyeceklerin bazıları basuru şiddetlendirir ve ağrılara kanamalara sebep olur. Kahve, çay ya da içinde kafein olan içecekler basuru tetiklemektedir. Kafein maddesi, vücudumuzun susuz kalmasına sebep olur. Bununla beraber kafein müshil gibi sindirimi ve tuvalete çıkma düzenini bozar.

Kahve, ilk içimler de tuvalete çıkmayı kolaylaştırtırır gibi gözükebilir fakat fazla içildiğinde bağırsaklardaki sıvıyı azaltır ve kabızlığa sebep olur. Alkol vucudu susuz bırakır ve hemoroidi, şiddetlendirir.

Bazı baharatlar da basuru şiddetlendirir “Kırmızıbiber, pul biber, karabiber ve hardal” gibi acı olan soslar bağırsaklardan yarı sindirilmiş olarak geçer ve basur kanamalarını çoğaltır.

Basuru olanların Kekden, kurabiyeden, ve gazlı içeceklerden ve dondurma gibi şekerli yiyeceklerden yememelidirler. Bu saydıklarımız rafine şeker içerdiğinden dolayı kabızlığa yol açar ve basurunuzu şiddetlendirir.

Basur problemleri olanlar tuza da dikkat etmelidirler. Patates kızartması, patates cipsi, tuzlu gıdalar, hazır olan konserveler çorba, tuzlu olan fındık, çekirdek gibi içinde sodyum olan yiyecekler kan basıncını yükseltir ve basura sebep olan damarların şişmesine neden olur. Bu damarlar tuvaleti zorlaştırır ve basur kanamasını arttırır.

“Sosis, salam, sucuk, margarin,” gibi doymuş yağ içeren gıdalar  sindirimi zorlaştırır basuru olanların bunlardan da uzak durulması gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz